Rejs po Nilu 5 dni – 4 Nocy

Nil  – najdłuższa rzeka na Ziemi (według niektórych źródeł, najdłuższa jest Amazonka i ta wersja pojawia się coraz częściej w nowych opracowaniach) w środkowej i północno-wschodniej Afryce, przecinająca wszystkie strefy klimatyczne kontynentu.

Życie starożytnych Egipcjan skupiało się wokół delty i doliny dolnego Nilu. Pierwszą próbę odnalezienia źródeł rzeki podjęto już za czasów Nerona w 54-68 r. n.e. Jednak dopiero podróże europejskich naukowców w XIX wieku dostarczyły informacji o rzece i obszarach wokół niej. Pierwszymi podróżnikami, którzy dotarli w okolice Jeziora Wiktorii byli Richard Burton i John Speke. Zaplanowali oni swoją ekspedycję od strony jeziora Tanganika, odwrotnie niż robiono to dotychczas. Wyprawa narodziła hipotezę, iż Nil wypływa z Jeziora Wiktorii. Kolejnym podróżnikiem, który odkrył Lualabę, początek Konga, mylnie uznawany za początek Nilu, był David Livingstone. Rzeczywiste źródło Nilu odnalazł Henry Morton Stanley, który dzięki dokładnym badaniom wokół Jeziora Wiktorii, odnalazł Kagerę. Polskim podróżnikiem związanym z Nilem był Leon Cienkowski. W 1847 r. dotarł do górnego biegu Nilu Białego.

Program rejsu :

Pierwszy dzień : 

Zakwaterowanie na statku, Spotkanie organizacyjne z przewodnikiem, Obiad na pokładzie statku, zwiedzanie położonej na terenie Teb Zachodnich Doliny Królów – miejsca spoczynku królów Egiptu, Fabryka alabastru, zwiedzanie świątyni Hatszepsut, Prace przy renowacji świątyni prowadziła grupa polskich archeologów. Przejazd do 18-metrowych Kolosów Memnona, jedynej zachowanej części dawnej świątyni Amenhotepa III, powrót na statek, kolacja i nocleg na statku.

Drugi  dzień :

Śniadanie na statku. Zwiedzanie Świątyni Luksorskiej, kompleksu świątyń w Karnaku, muzeum papirusu, powrót  na statek, rejs statkiem w kierunku Edfu Kolacja i nocleg na statku.

Trzeci dzień :

Śniadanie na statku, zwiedzanie Świątyni Boga Horusa w mieście Edfu, rejs statkiem w kierunku Kom Ombo, obiad na pokładzie statku, zwiedzanie świątyni poświęconej Sobkowi – bogowi płodności o głowie krokodyla – i Haroerisowi, „Dobremu Lekarzowi” o głowie sokoła, rejs statkiem w kierunku ASUANU, kolacja i nocleg na statku.

Czwarty dzień : 

Śniadanie  na statku, zwiedzanie ASUANU: niedokończony obelisk -Tama Asuańska – świątyni bogini Izydy na wyspie FILE, fabryka esencji zapachowych,powrót na statek, obiad na pokładzie statku, Dla chętnych wizyta w typowej wiosce nubijskiej lub przejażdżka na wielbłądzie (za dodatkową opłatą), kolacja i nocleg na statku.

Piąty   dzień : 

Transfer do Abu Simbel (za dodatkową opłatą dla chętnych), wiedzanie Świątyni Ramzesa II  – I Świątyni Królowej Nefertary , powrót na statek,wykwaterowanie i powrót do Hurgady.

W cenie : 

wszystkie główne wstępy, statek 5* –śniadanie, obiad, kolacja, przewodnik polskojęzyczny, transfer

Dodatkowo płatne :

Abu simbel, wioska nubijska, napiwki

Wycieczki fakultatywne podczas rejsu Nilem

Proponowane wycieczki fakultatywne

1- Spektakl Światło i Dźwięk w Karnaku 25$

Spektakl Światło i Dźwięk w kompleksie świątynnym w Karnaku opowiada o osiągnięciach wielkich faraonów, opisując skarby starożytnych Teb. Gdy zwiedzający przechodzą przez zespół świątyń, a znakomicie dobrana muzyka płynie ponad pamiątkami przeszłości, wyłaniają się faraonowie, snując opowieści o swym życiu. Odpowiednio oświetlone pozostałości budowli wydają się być jeszcze potężniejsze niż kiedykolwiek przedtem.

2-Wycieczka city tour dorożkami po Luksorze  20$

Przejazd dorożkami po Luksorze i lokalnym souqu ,oraz odpoczynek w tradycyjnej kawiarni przy fajce wodnej i herbacie z hibiskusa

3- Lot balonem  nad Luksorem  80$

Warto wybrać się na wycieczkę balonem.  jest ona czymś zupełnie odmiennym i wyjątkowym,zobaczyć wszystkie zabytki Luksoru  podczas lotu gdy słońce wschodzi ci na miejscu Doliny Nilu, Świątynia Hatszepsut, Ramesseum i Doliny Królowych .

4-Abu Simbel – jedna z najwspanialszych świątyń Egiptu 75$

Najpiękniejsza i robiąca wielkie wrażenie budowla, dzieło faraona Ramzesa II Wielkiego może konkurować chyba tylko z piramidami. Przejazd w konwoju do Abu Simbel, gdzie czeka zapierający dech w piersiach widok na świątynie Ramzesa II i jego żony Nefertar.

5-Wioska Nubijska (motorówką) 30$

Znajduje się w niedalekiej odległości od Asuanu po zachodniej stronie Nilu. Wioska Nubijska jest doskonałą lekcją pokazującą życie tamtejszych ludzi. Zwiedzimy miejsca, w których żyją mieszkańcy Nubii. Nubia to kraina, która łączyła Egipt z Afryką,możemy obejrzeć mieszkania nubijskie także w środku. Niemal każdy w swoim domu hoduje krokodyle. Zwiedzimy szkołę nubijską i uczestniczymy w jednej z lekcji prowadzonych przez surowego ale niezwykle sympatycznego nauczyciela.